Menu Zamknij

22 zagadnienia, które pomogą Ci zrozumieć technologie chmurowe

Korzystasz z Google Drive, Dropbox, a może OneDrive? Super! To technicznie rzecz ujmując, korzystasz z bardzo modnej technologii, czyli chmury obliczeniowej (ang. Cloud Computing). A może korzystasz z więcej niż jednego rozwiązania? Jeżeli tak, to już jesteś na bieżąco z trendami w branży, ponieważ model Multicloud, gdzie korzystamy z więcej niż jednej chmury, zyskuje na popularności. Oczywiście w praktyce jest to trochę bardziej skomplikowane. Ale tylko trochę 🙂

O co chodzi z tą całą chmurą?

Kojarzysz pomysł samochodów, rowerów lub hulajnóg na minuty? Jeżeli tak to właśnie wyjaśniliśmy sobie główną ideę chmury 🙂 Dla osób, które nie miały okazji z takich usług korzystać, to krótkie wyjaśnienie. W większych miastach firmy udostępniają samochody, rowery, hulajnogi, które można wynająć za pomocą smartfona. Płacimy jedynie za wykorzystany czas i/lub kilometry (dodatkowo czasem pojawia się opłata początkowa).

Podobnie jest z chmurą publiczną, tylko zamiast pojazdów masz elementy systemu IT, takie jak infrastruktura, oprogramowanie, a nawet usługi. Idea polega na tym, abyś Ty, Twoja firma, Twój klient, nie musieli w to inwestować. Zamiast tego wszystko jest dostępne w jednym miejscu, a Ty płacisz jedynie za to co zużyłeś. Brzmi ciekawie, prawda?

Skąd się to wzięło?

Chmura

Rozwiązanie opisane powyżej jest wersją, której konceptualne początki sięgają nawet lat 60. i pojęć takich jak time-sharing oraz utility computing.

Data powstania współczesnej wersji chmury może być trudna do ustalenia i dyskusyjna. Wynika to z tego, że wiele firmy rozwija swoje rozwiązania bardzo dynamicznie. Do mnie przemawia rok 2006, w którym Amazon uruchomił usługę Amazon S3 (zwaną także Amazon Simple Storage Service) do przechowywania danych z dostępem przez Internet.

Dzisiejsze chmury to zdecydowanie coś więcej niż tylko moc obliczeniowa oraz przestrzeń dyskowa. Doszło do tego mnóstwo różnych usług wspomagających tworzenie aplikacji, przetwarzanie danych, zarządzanie środowiskami i nie tylko. Ma to na celu zapewnienie, że wszystko (a przynajmniej większość) tego co potrzebujemy do stworzenia naszego systemu, znajduje się na chmurze. Oczywiście jeżeli istnieje potrzeba zainstalowania dodatkowych komponentów, to mamy taką możliwość.

Czy to ma przyszłość?

Jak najbardziej! Kiedyś usłyszałem ciekawe powiedzenie na VLOGu Mirka Burnejki (cytuję z pamięci):

Kiedy warto zacząć się uczyć chmury? 10 lat temu. Druga najlepsza okazja jest teraz!

I to było już pewnie z 2 lata temu, ale spokojnie, nic straconego! Ta technologia w Polsce dopiero nabiera tempa.

Oczywiście chmura to tylko i aż kolejne (choć potężne) narzędzie w naszych rękach. Nie rozwiąże nam wszystkich problemów. Więcej o tym dlaczego powinniśmy podchodzić do technologii jak do narzędzia, znajdziesz w moim poprzednim tekście.

Natomiast nie da się ukryć, że jest to jedna z najczęściej omawianych technologii ostatnich lat. Dowodem może być to, że Google inwestuje w Polsce, tworząc swój własny region. Nie wiesz, co to jest? Nic nie szkodzi, poniżej znajdziesz wskazówki gdzie sięgnąć po informacje.

Jak podejść do tematu?

Jak zrozumieć chmury?

Jak widzisz, sam pomysł wydaje się prosty. Natomiast jak z każdym nowoczesnym rozwiązaniem IT, pojawiło się wokół chmury mnóstwo różnych pojęć. Mamy chmury prywatne, publiczne, rozwiązania hybrydowe. Dodatkowo większość produktów mamy w formie usług oraz pracujemy w różnych modelach dostarczania rozwiązań.

Aby wprowadzić Cię w temat, wyjaśniłem dla Ciebie najważniejsze zagadnienia, z którymi warto się zapoznać, aby zacząć pracować z chmurą. Dokument możesz pobrać klikając poniżej:

Jest to istotne, gdyż z czasem zaczniemy omawiać sobie konkretne rozwiązania związane z przetwarzaniem danych, które w dużej będą oparte o rozwiązania chmurowe.


Słowo na dziś z ITmowy

use case

1. Przypadek użycia, czyli scenariusz biznesowy, w jakim jest używana nasza aplikacja.

2. Use case diagram – diagram przypadków użycia. Jest to metoda opisania wymagań i interakcji użytkownikiem a systemem

Wyrażenie to jest bardzo często (głównie w języku mówionym) używane w formie spolszczonej angielskiej wersji. Przykłady użycia (pierwszego znaczenia):

W jakim use casie (czyt. juz kejsie 🙂 ) w naszej aplikacji występuje ten błąd?

W jakim przypadku użycia (scenariuszu biznesowym) w naszej aplikacji pojawia się ten błąd?

Podaj kilka use case-ów dla tej funkcjonalności, tak, abyśmy lepiej zrozumieli wymagania.

Podaj kilka zastosowań (przypadków użycia, scenariuszów biznesowych), tak, abyśmy lepiej zrozumieli wymagania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments