Menu Zamknij

Kimball, Inmon czy Linstedt – rozmowa o hurtowniach danych [Podcast]

Dzisiejszy temat trochę w innej (zupełnie dla mnie nowej!) formie. Tym razem nie będzie długiego artykułu. Zamiast tego zapraszam Cię do wysłuchania podcastu Marcina Siudzińskiego: Od Danych Do Danych, którego byłem gościem.

Poniżej w artykule znajdziesz więcej informacji jak i dodatkowe materiały. A samego nagrania możesz posłuchać tutaj:

Inmon, Kimball a może Linstedt (Data Vault)?

Rozmawialiśmy o różnych koncepcjach związanych z hurtowniami danych. Oczywiście pojawił się Kimball oraz Inmon. Nie mogło również zabraknąć również Data Vaulta.

Starałem się tak ująć temat, abyś jak najlepiej zrozumiał(a) różnice pomiędzy tymi podejściami. Oczywiście temat jest znacznie głębszy i był to jedynie wierzchołek góry lodowej.

snowflake czy star schema kimball

A co z Big Data i Modern Data Warehouse?

Oczywiście nie mogło zabraknąć zderzenia tych koncepcji ze światem dużych danych, jak i nowoczesnym podejściem do budowania hurtowni danych. Również w chmurach. Całość okraszona przykładami z życia.

Więcej o samym podejściu związanym z nowoczesnymi hurtowniami danych przeczytasz tutaj.

modern data warehouse

Trochę linków

Podczas dyskusji wspominałem o kilku rzeczach. Poniżej znajdziesz do nich linki:

Pierwszy raz w podcascie – jak wyszło? 🙂

Jestem bardzo ciekaw co o tym sądzisz! Pierwszy raz brałem udział w takiej formie przekazu. Już wiem, że zapomniałem kilku ważnych kwestii jeżeli chodzi o Data Vault, np. wyliczanie hashy, które zdecydowanie ułatwiają porównywanie danych i ładowanie przyrostowe. Ale o tym możesz przeczytać w artykułach podlinkowanych powyżej.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments